Üniversiteli Olmak…

Üniversiteli Olmak…

Üniversiteli Olmak…

Tercihler tamamlandı, herkes en çok istediği, mutlu olacağı bölümleri isteğine göre sıraladı ya da puanına göre sıralamalar yaptı. Sonuç ne olursa olsun artık karşınızda yepyeni bir kapı açıldı. Bundan sonra Üniversitelisiniz… Nedir Üniversiteli Olmak? İlkokul, ortaokulu atlattık artık lisenin de o çekingen hali yok üstümüzde.

Üniversiteli Olmak en başta tüm sorumluluğu almaktır, ergenliği tamamlayıp genç yetişkinliğe doğru yol almaktır.

Hayat boyu devam edecek arkadaşlıklar kurmaktır… Kayıt sırasında, sınıfta, öğrenci kulüplerinde, sempozyumlarda, kongrelerde arkadaşlarla birlikte takılmaktır, tatile gitmektir, planlar yapmaktır ve belki de sonrasında birlikte çalışmaktır.

Vizedir, finaldir… Sabahlamaktır, en iyi not tutanın peşinden koşmaktır. Sonuçları heyecanla beklemektir.

Erasmus tur… Yurtdışında farklı bir eğitimi farklı kültürleri deneyimlemektir. Farkında olmadan ya da zorunlu olarak yabancı dilini geliştirmektir. Başka bir ülkede tek başına ayakta kalmak, bilmediğin yerleri keşfetmektir.

Stajdır, uygulamadır… Mesleğe ilk adımı atmak adına yapılan çalışmaların toplamıdır. Deneyim kazanmak, öğrendiklerini uygulamaya başlamaktır.

Bahar şenliğidir… Yavaş yavaş kış mevsimi biterken gelen güneşli günler ve baharla birlikte ikinci dönemin vizelerinden sonra finallerinden önce bir yılın stresini atmaktır.

Uzun yollardır… Sabahları derse yetişmek için otobüs, metrobüs, dolmuş duraklarında beklemektir, olmadı koşmaktır sınava yetişmek için.   Ya da hafta sonu anneye, babaya, kardeşe, eski arkadaşlara kavuşmak için gidilen yollardır.

Yepyeni bir hayattır, iş hayatına atılmadan önce yazları geçirilen uzun tatillerdir. Hayallerine kavuşmaya az kala kendine yaptığın yatırımdır, ceplerini bilgiyle, deneyimle doldurmaktır.

O zaman Hoş geldin…

Uzm. Psk. Dan. Ece Tözeniş