Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Okumak İsteyenlere

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Okumak İsteyenlere

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Okumak İsteyenlere

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler okumak isteyen birçok öğrenci vardır. Uluslararası ilişkiler ve siyaset bilimi uluslararası ilişkilerin temel aktörü görülen devletlerin diğer devletler, örgütler, çok uluslu şirketler, uluslararası toplumla olan ilişkilerini incelemekte olan bir disiplindir.

Tarih, iktisat, felsefe, sosyoloji, hukuk, coğrafya, antropoloji gibi birçok farklı disiplinden de yararlanmaktadır. Ayrıca bu bölüm yabancı dile de oldukça önem verir. Yorum ve analiz yetenekleri olanlar tereddüt etmeden tercih edebilir.

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Hakkında

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler okuyanların çalışma alanları oldukça geniştir. Bölüm küreselleşme ve bu olgunun devlete ya da topluma etkisi, nükleer yayılma, terörizm, sürdürülebilir kalkınma, insan hakları, milliyetçilik, çevre sorunları, organize suç, insan kaçakçılığı gibi daha birçok konuyu uluslararası biçimde incelemektedir.

Uluslararası ilişkiler teorileri, uluslararası hukuk, siyasal tarih, uluslararası sistemde Türkiye’nin yeri, uygarlık tarihi gibi birçok ders konusunu kapsar. Bu bölümde devletlerin dış politikaları, siyasal partileri, devlet yapılarını, uluslararası güvenlik mekanizmalarını, seçim sistemleri, demokratik süreçleri ve daha birçok konuyu öğreneceksiniz. Eğitim süresi boyunca iyi bir çalışma gerektiren bu bölüm birçok çalışma alanı sağlar.

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Sizleri Bekliyor

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun olduktan sonra içişleri ve dışişleri bakanlığı, kalkınma ajansları, kaymakamlık, meslek memurluğu, kamu iktisadi teşebbüsleri gibi daha pek çok çalışma alanına sahip olursunuz.

Özel sektörde de çalışma imkânları oldukça fazladır. Şirketlerin dış ticaret alanlarında da çalışma fırsatı bulabilirsiniz. Bunların yanı sıra sivil toplum örgütlerinde danışmanlık gibi konularda da görev alabilirsiniz. Bu nedenle iyi bir eğitim alarak iş hayatınızda başarıyı kolaylıkla sağlayabilirsiniz.  Ayrıntılı bilgi için sitemizi ziyaret ederek bölüm hakkında tüm gerekli detayları öğrenebilirsiniz.