Hangi Bölümlerde Başarı Sıraları Devam Ediyor?

Hangi Bölümlerde Başarı Sıraları Devam Ediyor?

15-16 Haziran 2019 tarihlerinde yapılacak olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) başvuruları başladı. Adaylar 12 Şubat – 6 Mart tarihleri arasında başvurularını okullarından veya ÖSYM sınav başvuru merkezlerinden yapabilecekler.

Sınavda, tercih döneminde dikkat etmemiz gerekenler olduğu gibi sınav başvurusu yaparken de dikkat etmemiz gereken noktalar var.

2019-YKS için kılavuzu incelediğimizde ortaöğretim başarı puanının katkı oranında ve hesaplanma şeklinde bir değişiklik yapılmamıştır. Ayrıca geçen yıl olduğu gibi bu yılda şu bölümlerde başarı sıraları şartı devam etmektedir:

Tıp Fakültesi: En düşük 50 bininci (50.000)

Hukuk Fakültesi: En düşük 190 bininci (190.000)

Mimarlık: En düşük 250 bininci (250.000)

Mühendislik (Orman, Ziraat, Su Ürünleri Fakülteleri programları ile Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği programları hariç; Ziraat Fakültelerinin Gıda Mühendisliği programları dâhil) En düşük: 300 bininci (300.000)

Öğretmenlik Programları (Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık dahil): En düşük 300 bininci (300.000)

Başvurularınızı tamamlamadan önce kılavuzu okumak sizin de sorumluluğunuzdadır.  www.osym.gov.tr adresinde yer alan Sıkça Soruların Sorular kısmında sınavla ilgili sorularınız cevaplarına ulaşabilirsiniz.

Son olarak meslekler konusunda kararsız adaylar, mutlaka üniversitemizin web sayfasındaki (https://uskudar.edu.tr/tr/kariyer-testi) Kariyer Testini çözmelerini öneriyoruz. Çünkü kariyer testi, adayın bir nevi check up’dır. Bu check up sonucunda 6 ayrı kişilik tipi (GERÇEKÇİ, GELENEKSEL, GİRİŞİMCİ, ARAŞTIRICI, ARTİSTİK, SOSYAL), bu kişilik tiplerinin belirgin özellikleri ve meslek dalları ortaya çıkacaktır. Adayda bütün bu bilgiler çerçevesinde sağlıklı ve profesyonel bir tercih yapacaktır.

Sınav maratonunun başvurularla birlikte biraz daha hızlandığı şu günlerde hepinize başarılar dilerim. 

Uzm. Psk. Dan. Ece Tözeniş