Ek Kontenjanın Eki Olur mu?

Ek Kontenjanın Eki Olur mu?

Ek Kontenjanın Eki Olur mu?

YÖK tarafından açıklanan Ek Yerleştirme raporuna göre;  bu yıl devlet ve vakıf üniversitelerinde geçen yıla göre yerleşen öğrenci sayısının artarak ön lisans ve lisans toplamında 80.425 kişinin daha ek yerleştirme ile üniversiteli olduğu belirtildi.

Ek yerleştirme yerleşemeyen adaylar açısından bir avantaj olarak her yıl adaylar arasında talep görmektedir. Bu yıl geçen yıla göre sınav sistemi değişikliği, ön lisansta tek puan türü, vakıf üniversitelerinin ek kontenjan döneminde sağladıkları burs ve indirim imkânları adayların tercih yapma oranını artırdı.

Ek yerleştirme sonrasında boş kalan kontenjan sayısı 177.103. Açık kontenjanlar sonrasında ikinci bir ek kontenjan yapılır mı? Bu sorunun cevabı ÖSYM’dir.  Üniversiteler yavaş yavaş yeni akademik yıllarına başladı. Bir ek kontenjan fırsatı daha olmazsa 177 bin boş kontenjanla bu yılki yerleştirmeler sona erecek.

İkinci bir ek kontenjan açılmazsa ilk yerleştirme ve ek yerleştirme ile yerleşemeyen adaylar ne yapsınlar? Burada iki farklı durum var;  ilk yerleştirmelerde aldığı puana ve başarı sırasına göre istediği bölüm olmadığı için tercih yapamayanlar zaten çalışmalara başladılar. İlk ve ek yerleştirme sonrasında yerleşemeyenler… Öncelikle moral bozmak yok! Önümüzde uzun bir zaman var. Şimdiden bir çalışma programı hazırlayarak ve bu programa uyarak verimli bir dönem geçirmek mümkün. Zaman kullanımı sizin elinizde. Var olan zamanınızı verimli bir şekilde kullanırsanız hedefinize ulaşmanız daha kolay.

Bu yıl itibariyle Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) daha oturmuş bir sınav sistemi oldu, hedeflerimize ne kadar yaklaştığımız kontrol edebileceğimiz taban puanlar ve başarı sıraları mevcut. Şimdi bir hedef belirleyerek yola çıkma zamanı geldi…

Uzm.Psk.Dan. Ece TÖZENİŞ