Üsküdar Üniversitesi
Üsküdar Üniversitesi

YÖK’ten Sınav Kararı!

YÖK’ten Sınav Kararı!

Yükseköğretim Kurumu (YÖK) üniversite öğrencilerinin merakla beklediği dönem sonu sınavlarının nasıl yapılacağı ile ilgili açıklama yaptı. YÖK’ün resmi web sitesinde yayımlanan duyuruda COVİD-19 tedbirleri kapsamında üniversitelerin 2019 – 2020 Eğitim Öğretim yılı Akademik Takvimlerinde belirlenen sınavlarının yüz yüze yapılmayacağı ilan edildi.  

Vize – Final sınavları nasıl yapılacak?

Sağlık Bakanlığı’nın, Yükseköğretim Kurumu’na “Covid-19 tedbirler” başlıklı gönderdiği yazısında şehirlerarası kitlesel öğrenci hareketleri, farklı yerleşim birimlerinden öğrencilerin bir araya gelmesi, öğrenci yurtlarının yeniden faaliyete geçmesi ve sınav ortamlarında sosyal mesafeye uyulamaması gibi durumların, kontrol altına alınmakta olan pandemi mücadelesinde önlenemez bir risk oluşturacağı öngörüldü. YÖK, bu nedenle sınavların yüz tüze yapılamayacağını belirtti.

YÖK, “Daha önce örgün eğitim yapılan programlarda uzaktan eğitim yapılması ve ara sınavlara ilişkin almış olduğu kararlara paralel olarak, dönem sonu sınavları ile bu eğitim yılına ait diğer sınavların da çevirim içi veya alternatif ölçme-değerlendirme yöntemleri uygulanarak yapılması önem arz etmektedir” dedi.

Sınavlar dijital imkânlar dâhilinde yapılacak!

Yükseköğretim Kurulu, pandemi sürecinde eğitim alanında birçok önlem alındığını belirterek sınavların dijital imkânlar ile çevirim içi ortam başta olmak üzere farklı yollara da yapılacağını konu ile ilgili planlamalar yapılacağını ifade etti.

YÖK, “Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında, Sağlık Bakanlığının ilgi yazısındaki konuya ilişkin talebi ve salgın süreci değerlendirilmiş olup; dönem sonu sınavları ile bu eğitim ve öğretim yılına ait diğer sınavların yüz yüze gerçekleştirilmemesine, bu sınavların üniversite yetkili kurullarınca tercih edilecek “dijital imkânlar" veya “ödev, proje gibi alternatif yöntemlerin uygulanarak" yapılmasına karar verilmiştir. dedi.

YÖK’ün resmi web sitesinde yayımlanan duyuruya linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.yok.gov.tr/Sayfalar/Haberler/2020/yok-ten-sinavlara-iliskin-karar.aspx