Üsküdar Üniversitesi
Üsküdar Üniversitesi

YÖK BAŞKANINDAN YKS TÜYOLARI

YÖK BAŞKANINDAN YKS TÜYOLARI

YÖK BAŞKANINDAN YKS TÜYOLARI

YÖK Başkanı Yekta Saraç, bu yıl 20-21 Haziran 2020 tarihlerinde düzenlenecek üniversite sınavlarında adaylara bazı önerilerde bulundu. YKS'ye bu yıl yaklaşık 2.5 milyon adayın katılacağını belirten Saraç, yine okuduğunu anlamaya yönelik soruların geleceğini söyledi. Saraç adayların bol bol kitap okuması gerektiğini de hatırlattı.

Sınavda ve sistemde değişiklik yok
2018 yılında uygulanmaya başlayan YKS bu yıl üçüncü kez düzenlenecek. Sistemin olumlu sonuçlar ürettiğini söyleyen Saraç bu yıl ve önümüzdeki yıllarda herhangi bir sınav değişikliği olmayacağını belirtti.

2 yeni bölümde baraj
Önümüzdeki yıllarda herhangi bir lisans programında yeni bir başarı sıralaması barajı uygulaması olamayacağını söyleyen Saraç, YKS 2020'de tıp, hukuk, mimarlık, mühendislik ve öğretmenlik programlarındaki barajın ardından diş hekimliği ve eczacılık bölümlerinin de eklenmesiyle başarı sırası barajı olan bölüm sayısı 7'ye çıktığını belirtti.

Eczacılık fakülteleri için en düşük başarı sırası şartı 100 bin, diş hekimliği fakülteleri için en düşük başarı sırası 80 bin olarak belirlenmişti.