YKS puan hesaplama kriteri değiştirildi

YKS puan hesaplama kriteri değiştirildi

YKS puan hesaplama kriteri değiştirildi

SYM, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS) aday puanlarının hesaplama kriterinde değişikliğe gitme kararı aldı. Buna göre, TYT’de ağırlıklı puanların hesaplanabilmesi için Türkçe veya temel matematik testlerinin birinden en az 0.5; AYT’de ise ilgili puan türünün hesaplanabilmesi için gerekli testlerin birinden en az 0.5 ham puana ihtiyaç duyulacak.

Neler değişecek?

Düzenlemeden önce TYT'de adaylar temel matematik ve Türkçe testlerinin ‘her birinden' en az 0.5 ham puana ihtiyaç duyuyordu.

2018 YKS’nin ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT) ağırlıklı puanların hesaplanabilmesi için Türkçe veya temel matematik testlerinin birinden en az 0.5; Alan Yeterlilik Testi’nde (AYT) ise ilgili puan türünün hesaplanabilmesi için gerekli testlerin birinden en az 0.5 puan elde edilmesi gerekecek.

Öncesinde puanlama nasıldı?

Düzenlemeden önce TYT’de temel matematik ve Türkçe testlerinin ‘her birinden’ en az 0.5 ham puana ihtiyaç duyuluyordu. AYT’de ağırlıklı puanların hesaplanabilmesi için adayların ilgili testlerin her birinden minimum 0.5 ham puan almaları gerekiyordu.