Üsküdar Üniversitesi
Üsküdar Üniversitesi

YKS ADAYLARINA SÖMESTR TATİLİ İÇİN 6 ÖNERİ!

YKS ADAYLARINA SÖMESTR TATİLİ İÇİN 6 ÖNERİ!

15 Günlük sömestr tatili sınava hazırlanan öğrenciler için bulunmaz bir nimet olduğu gibi eğer planlı ve verimli bir dönem geçirmezsek kâbus haline de gelebilir. Bu sürecin verimli geçebilmesi ve hedeflerimize bir adım daha yaklaşabilmemiz için bazı planlamalara da ihtiyaç duymamız kaçınılmaz hale geliyor. Konu ile ilgili neler yaparak süreci olumluya çevirebileceğimizi sizler için derledik:

Deneme sınavlarınızı inceleyin!

Çalışma planınızı oluştururken mutlaka geçmiş olan zaman diliminde girmiş olduğunuz deneme sınavlarının sonuç karnelerindeki konu analizi kısmından düşük net yaptığınız konuları ortaya çıkarın. Konu eksiklerinizi görmenizi sağlayacak en sağlıklı yöntemlerden birisi budur. Konu eksiklerinizi mutlaka çıkarın ve çalışma planınızı bu çerçevede oluşturun.

Tatil planını oluşturun!

15 günlük bir zaman diliminden bahsediyorsak planlamanızı da 15 günlük yapabiliriz. Saatli çalışma programı yerine belirleyeceğiniz konuları (en fazla soru kaçırdığımız konular) üşenmeden bir kâğıda yazın ve günlere bölün. Bu bölüşümü yaparken mutlaka sevdiğiniz ders ya da konu ile güne başlayıp ardından sevmediğiniz ve daha sorunlu olduğunuz konular üzerinde durabilirsiniz. Tek bir dersle bir günü kapatmayın ve elinizden geldiğince planlamayı her derse bölmeye çalışın.

Düzenli bir plan için sabah kalkış ve gece yatış saatlerinizin, yemek saatlerinizin sabit olması sizleri daha fazla düzene sokacaktır.

Bu şekilde 15 günlük bir kalkınma planı yapabilirsiniz. Erteleme hemen şimdi bu plan üzerinde çalış.

Deneme sınavı yapın!

Konu eksiklerinizin büyük bir çoğunluğunu giderdiğinizi düşündüğünüzde, mutlaka sabah 10:00’da gerçek sınavmış gibi her gün deneme sınavı yaparak yapamadığınız soruların konularına dönüş yapın ve imkânınız varsa yapamadığınız soruları mutlaka hocanıza çözdürün.

Hedefinizi belirlemiş olun!

Hala kendine bir hedef belirlemediysen 15 günlük süre hedef belirlemen için makul bir süre. Çalışmadan arta kalan zamanlarda hem kendinizi motive etmek için hem de hedef oluşturmak için meslekler ve üniversiteler üzerine araştırmalar yapabilirsin.

Çalışma limitlerinizin üzerine çıkın!

Dönem içerisinde ortalama çalışma sürenizin 1-2 saat üzerine çıkarak her gün kendi rekorunuzu kırmaya gayret edin. Kendinize göre çalışma planınızda çok uzun olmamak şartıyla çalışma araları verin.

Zihninizi ve bedeninizi dinlendirin!

15 günlük sürecin tamamını dersle geçirmeyeceğiz tabii ki; planlamanızı düzgün yaparsanız dinlenmeye ve eğlenceye de ayırabileceğiniz vakit kalacaktır. Bu süreci de bilgisayar ya da telefon başında geçirmektense arkadaşlarınla buluşabilir ya da aktive ile geçirebilirsin.

Hepinize verimli bir tatil süreci dilerim.