Üsküdar Üniversitesi
Üsküdar Üniversitesi

Üniversiteler 23 Mart itibariyle uzaktan eğitime geçiyor!

Üniversiteler 23 Mart itibariyle uzaktan eğitime geçiyor!

Koronavirüs tedbirleri kapsamında üniversitelerde eğitime ara verildi. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, 23 Mart tarihinde üniversitelerde uzaktan eğitimin başlayacağını belirtti. Saraç, düzenlediği basın toplantısında uzaktan eğitim ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Üniversitelerde uzaktan eğitim nasıl gerçekleşecek? 

Prof. Dr. Yekta Saraç gerçekleştirdiği basın toplantısında 23 Mart’ta uzaktan eğitim kapasitesine sahip üniversitelerin dijital imkânlarla uzaktan öğretim sürecine başlayacağını bildirdi. Saraç, uzaktan eğitim imkânına sahip olmayan üniversitelerin YÖK bünyesinde oluşturulan Yükseköğretim Kurumları Derslerinin erişime açılacağını ve üniversitelerin yararlanabileceğini belirtti.

Vize sınavları ertelenecek mi?

Prof. Dr. Yekta Saraç, vize sınavlarının ertelenip ertelenmeyeceğini ilişkin de paylaşımlarda bulundu. Saraç, “Online sınav olup olmayacağına üniversiteler karar verecek. Online yapabilirler ama şeffaf ve denetlenebilir nitelikte olmasını istiyoruz. Uygulamaya dayalı programlarda bulunan teorik derslerde dijital imkânlar ve uzaktan öğretim yöntemleri kullanılacak. Uygulama dersleri ise yine üniversitelerimizce belirlenen takvimin uzatılması da dâhil en uygun zamanda verilecektir” dedi.