Üniversite Tercihleri Sürecinde Adaylar Nelere Dikkat Etmelidir?

Üniversite Tercihleri Sürecinde Adaylar Nelere Dikkat Etmelidir?

Üniversite Tercihleri Sürecinde Adaylar Nelere Dikkat Etmelidir?

Üniversite Tercihleri Sürecinde Adaylar Nelere Dikkat Etmelidir?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları, 31 Temmuz’da açıklandı. Tercih süreci ise 7-14 Ağustos 2018 tarihleri arasında yapılacak. Aday, tercih bildirim işlemini tamamladıktan sonra "Tercih Süresi" içerisinde https://ais.osym.gov.tr internet adresinden tercihlerinde değişiklik yapabilecek.

Sınav sisteminin değişmesi, yapılan sınavlarda ciddi değişikliklere neden oldu. Bu değişiklikler, üniversite tercihlerinde de devam edecek. Çünkü önceki yıl veya yıllarda bütün alanlarda birden fazla puan türü söz konusuyken, bu yıl her alanda adayın sadece bir puan türü olacak.

Dolayısıyla üniversite tercihi yapacak adayların süreci, sınav sonuçlarının açıklanmasıyla kısmen başlayacak. Sonuçların açıklanmasıyla aday, üniversiteler hakkında gerekli çalışmalarını yaptıktan sonra bölüm ve programların listesini bir an önce hazırlamalıdır. Çünkü 2017 yılında tercih süresinin 9 gün olmasına karşın bu yıl sürenin kısa tutulması adayların daha dikkatli olmalarını gerektirmektedir. Ayrıca lisans ve ön lisans üniversite kontenjanlarında düşüşler olduğu için adaylar, tercih yaparken bu durumu da göz önüne alarak tercih yapmalıdırlar.

Tercihler Nasıl Bir Sıralamayla Yazılmalı ya da Öncelik Ne Olmalıdır?

Tabii ivmesi yüksek bölümler her zaman gelecek vaat eder. Eğer aday idealindeki mesleği yapmak için ilgili bölümü seçip, o bölümü başarıyla tamamlayarak gerekli donanıma sahip olmuşsa, seçtiği meslek kendisine gelecek vaat edecektir. Kısaca ifade edilecek olunursa, üniversite tercihleri yapılırken öncelikle adayın istediği bölüm olmalıdır. Aday; en çok istediği bölümü, üniversiteyi, erasmus, çift anadal ve yandal gibi kriterleri göz önünde bulundurarak bir yol izlemelidir.

1 Ağustos 2018’de yayımlanan tercih kılavuzunda, önceki yılın taban puanları ve başarı sıraları yer almamıştır. Bu durum hem adayların hem de ebeveynlerin kafasını çok karıştıran bir durumdur. O halde adaylar böyle bir kontenjan kılavuzuyla karşı karşıya kaldıklarında neye göre ve nasıl bir yöntem kullanarak tercih yapmalıdırlar? Bu durumda yapılması gereken ve izlenecek strateji şöyle olmalıdır:

 1. Aday, alanında üniversite tercihlerini yaparken (lisans- ön lisans) mutlaka geçen yılki başarı sırasını referans almalıdır. Çünkü tercih, puana göre değil başarı sırasına göre yapılır.
 2. Önceki yıl ve yıllarda her alanda birden fazla puan türü olmasına rağmen bu yıl her alanın sadece bir puan türü vardır. Bu bağlamda aday tercih yaparken mutlaka başarı sırasının aralığını çok geniş tutmalıdır.
 3. Her yıl olduğu gibi bu yılda tercih süreci başlamadan önce başarı sıralarında birtakım değişiklikler yapıldı. Bu değişiklikler:
 1. Tıp Fakültesi: ilk (50.000)  
 2. Hukuk Fakültesi: ilk (190.000)
 3. Mimarlık Fakültesi: ilk  (250.000)
 4. Mühendislik Fakültesi: ilk (Orman ve Su Ürünleri Mühendisliği Hariç) (300.000)
 5. Tüm öğretmenlik bölümlerin (Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık dahil): (300.000) başarı sırası kuralı var.
 1. Okul birincilerinin tercih yaparken daha dikkatli olmaları gerekir. Çünkü okul birinciliği kontenjanı, sadece lise son sınıf için geçerlidir. Aday, mezun olup tekrardan üniversite sınavına girdiğinde, artık okul birinciliği kontenjanından faydalanamayacaktır.
 2. Adayların tercih döneminde acele etmemeleri gerekir. Adaylar, tercih kılavuzunu mutlaka dikkatli incelemeli ve tercih bildirmeden önce ilgili bölüm ve programların özel koşul ve açıklamalar kısmını kesinlikle okumalıdırlar. Çünkü bu durum tercih döneminin en kritik konusudur.
 3. Adayın toplam 24 tercih hakkı vardır. Ancak aday tercih listesinin tamamını doldurmak zorunda değildir.
 4. Üniversite yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra adayların elektronik kayıtları 3-5 Eylül, kayıt işlemleri ise 3-7 Eylül arasında yapılacaktır.

Sonuç olarak, tercih döneminde ebeveynlerin adaya fikir bildirmeleri ve meslek önermeleri onların en doğal hakkıdır. Onları bu önemli aşamanın dışında tutmak tabi ki doğru değildir ancak aday adına karar vermemelidirler. Bu süreçte en son karar adayın olmalıdır.

Eğitim Uzmanı Dr. Ahmet ALKAYIŞ