Üniversite Tercihleri

Üniversite Tercihleri

Üniversite tercih kılavuzu önceki sene/senelerde Haziran ayında yayınlanıyordu. Sınav sistemi bu yıl değiştiği için tercih kılavuzunun yine Haziran ayı içerisinde yayınlanması beklenmektedir. Fakat yeni açılan üniversiteler sebebiyle, kılavuz Haziran’da yayınlanmayacak olursa Temmuz’da yayınlanması öngörülmektedir.

Üniversite Tercihleri Yapacak Adaylar İçin

Üniversite tercihi yapması beklenen adaylar ön lisans ve lisansta belirledikleri alan için barajı aşmak zorundadır. Ön lisansa yerleşmek isteyen adayların 150 barajını, lisansa yerleşmek  isteyen adaylarınsa 180 barajını aşması gerekmektedir. Tercih yapacak adayın, ilgili barajların altında kalması durumunda tercih yapma hakkı olmaz. Öte yandan baraj puanını aşabilen adaylar tercih edecekleri bölüm ve programlarda gerekli başarı sıralamasına sahip olmalılar. Adayların üniversite sınavında aldıkları puanlar sınavların zorluk ve kolaylık durumlarına göre değişebilmektedir. Fakat bu değişkenlikler başarı sıralamalarında daha da azalacaktır. Her sene olduğu gibi bu sene de; hukuk, tıp, mimarlık, öğretmenlik ve mühendislik alanlarındaki başarı sıralaması aynen olduğu gibi uygulanacaktır.

Üniversite Tercihleri ve Tercih Listesi

Sınav sistemi değiştiğinden dolayı sınav sonuçları bu yıl 31 Temmuz tarihinde açıklanacaktır. Bundan dolayı, üniversiteye tercih bildirimi Ağustos’un ilk haftasından başlayıp Ağustos’un ortalarına kadar yapılacaktır. Aday, daha önceki yıllarda olduğu gibi bu yılda toplam 24 adet tercih yapacaktır. Tercih yapacak adaylara Üsküdar Üniversitesi olarak tercih rehberlerimiz eşliğinde destek verilecektir.