Üsküdar Üniversitesi
Üsküdar Üniversitesi

ÜNİVERSİTE SEÇİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER!

ÜNİVERSİTE SEÇİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER!

Üniversite seçimi yaparken kafamız oldukça karışık oluyor ve çoğu zaman net karar veremiyoruz. Bu yazımızdaki temel amacımız kafa karışıklığını bir nebze olsun toparlamak ve sağlıklı bir tercih gerçekleştirmeni sağlamaktır.

Akademik kadro

Tercih listeni oluşturmadan önce üniversitelerin akademik kadrolarını mutlaka göz önünde bulundur. Çünkü güçlü akademik kadro güçlü eğitim anlamına gelmektedir. Bu durum da seni meslek hayatına donanımlı bir şekilde hazırlayacak demektir. Unutma! Akademik kadro bir üniversitenin omurgasıdır.

Üniversitenin imkânları

Bu konu biraz fazla unsur içermekte fakat genel olarak sana yurt dışı imkânı olarak ne sunuyor? Çift ana dal ve yan dal imkânı olarak neler vadediyor? Bu konuları biraz araştırman ve üniversiteye giderek birinci ağızdan dinlemende fayda var.

Üniversitenin bulunduğu şehir

Tercih edeceğin üniversitenin bulunduğu şehri öğren. O şehirde yaşayıp yaşayamayacağına sen karar ver. İmkânın el verirse tercih edeceğin üniversitenin bulunduğu şehri ziyaret et.

Üniversitenin konumu

Üniversitelerin bulundukları lokasyonlar değişkenlik gösterebiliyor. Şehrin merkezine oldukça uzak da olabiliyor tam tersi şehrin kalbinde de yer alabiliyor. Öncelikle bunun kararını vermen gerekiyor: “Şehrin merkezine uzak olmak mı?” “Şehrin merkezinde olmak mı?” her iki seçimin de kendi içerisinde avantajları ve görece dezavantajları olabiliyor. Kararını sağlıklı verebilmen için tercih listende yer alacak üniversiteleri listene eklemeden önce mutlaka ziyaret et!

Öğrenci odaklı sosyal ortam

Üniversiteli olmak dediğimizde aklımızda ilk canlanan sadece ders çalışmak vize ve finaller olmuyor. Eğlenebileceğimiz ve sosyal ortamımızın olabileceği bir mekân da hayal ediyoruz. Bu sebeple tercih listene dâhil edeceğin üniversitenin sizlere sosyal ortam sunup sunamayacağını mutlaka araştırın. Netice itibariyle 4-5 yılınız bu seçeceğin yerde geçecek.

Öğrenci kulüpleri önemli

Bu duruma bir de öğrenci kulüpleri etkinliklerini de ekleyebiliriz. Tercih edeceğiniz üniversitenin kulüp sayısı tek başına yeterli değildir. Yılda kaç tane öğrenci kulübü etkinliği olduğunu öğrenmende yarar var.

Son olarak bu bahsettiklerimizin dışında Tercih Tanıtım Günlerinde mutlaka tercih listene dahil edeceğin üniversiteleri yerinde ziyaret et, akademisyenleri ile görüş bölüm ve üniversite hakkında bilgiler topla notlarını tut. Kafanda soru işaretleri olacak bir üniversiteyi listene dahil etme. Havasını teneffüs ettiğin ortam sana huzur veriyor ve mutlu ediyorsa ve kafanda soru işareti de yoksa doğru yerdesin demektir.

Unutma!

“Hayat Tercihtir.”