Üsküdar Üniversitesi
Üsküdar Üniversitesi

Şubat, Mart dönemi nasıl değerlendirilmeli?

Şubat, Mart dönemi nasıl değerlendirilmeli?

Tükenen zamanı kontrol edebilenler kazanmaya yakın olanlardır.

Şubat Mart dönemi sizler için kritik virajlardan bir tanesi olarak değerlendirilebilir. Bu süreci iyi yöneten üniversite adayları istedikleri sonuca ya da istediklerine yakın sonuca ulaşacak adaylardır. Bu süreç tatil sonrası olması sebebiyle bazı adayların süreçten kopmalarına neden olur; özellikle sömestr tatilini iyi değerlendir(e)meyen adaylar için süreç biraz daha yorucu ve stresli olabilir. Bu süreçte yapılması gerekenlere göz atmakta fayda var:

Ağırlık AYT’de olmalı;

Bu süreçte artık ağırlığı AYT konularına vermemiz gerekmektedir. TYT’de konu eksiklerimiz çok fazla ise bunu nokta atışı eksik konular üzerinden gidermeliyiz. Bu çalışmayı yaparken yaptığımız çalışma programında AYT’ye daha fazla zaman ayırmalıyız.

Rehber öğretmenimizle daha fazla vakit geçirmeliyiz;

İçinde bulunduğumuz zaman dilimi psikolojik olarak baskıyı daha fazla hissedeceğimiz zamanlardır. Ne yapacağımızı kimi zaman bilemiyor olabiliriz. Bu durumun çözümü için Rehber Öğretmenimizle biraz daha fazla vakit geçirmek işleri yoluna koymamızı biraz daha kolaylaştıracaktır.

Deneme sınavları;

Her hafta mutlaka TYT deneme sınavı yaparak farklı soru tipi görmeliyiz. Bu sayede hem konu eksiklerimizi gidermiş olacağız hem de soru tipi havuzumuzu genişletmiş olacağız.

Kıyaslama;

Bu süreçte deneme sınav sonuçlarımızı bir başkasının denemeleriyle değil kendi deneme sınav sonuçlarımızla kıyaslamalıyız. Olumlu yönde gelişmeler motivasyonumuzu arttıracaktır. Başka biri ile kendimizi kıyaslamanız tam tersi motivasyon kaybına neden olabilir.

Baskı unsurlarını görmezden gel;

Çevre faktörü şimdiye kadar bizleri etkilemiş olabilir fakat bundan sonraki süreçte bu sizin yarışınız başkalarının üzerinizde olumsuzluk yaratmasına izin vermeyin. Kulakları tıkayıp görmezden gelmek bu süreçte konsantrasyonumuzu arttıracak unsurdur.

Sınav stratejisi;

Artık sınav stratejimiz net olarak oluşmalıdır. En olumlu stratejimiz üzerinden deneme sınavları yapmamız sınav sonuçlarımızı olumlu yönde etkileyecektir.

Hedefe yönelik çalışma;

Hedeflerimiz doğrultusunda hangi dersten ne kadar net yapmamız gerektiğini bilmemiz, hedef odaklı bir çalışma anlamına gelmektedir. Hedefi bilerek çalışma stratejisi oluşturma, ne yapmamız gerektiğini bileceğimiz anlamına gelmektedir.

Unutmamalıyız ki; zamanı iyi kullanırsak hala lehimize işleyen bir süreç var.

Hepinize başarılar dilerim.

Rehber Öğretmen

 Ertuğrul Tut