Meslek Liselerinden İddialı Mühendisler Geliyor!

Meslek Liselerinden İddialı Mühendisler Geliyor!

Meslek Liselerinden İddialı Mühendisler Geliyor!

Milli Eğitim Bakanlığı’nda son dönemlerde yapılan açıklamaya göre Türkiye genelinde 3 bin 583 Meslek Lisesi bulunuyor. Var olan bu meslek liselerin 449 tanesinde Anadolu Teknik Liselerinin programları uygulanıyor. Ülkemizde son yıllarda kalifiye elemanın ihtiyacını karşılamak amacıyla meslek liselerin sayıları artmaya başladı. Bu artışla beraber her geçen gün teknik liselerin önemi de artıyor. Anadolu Teknik Liselerin sayılarındaki artışın nedeni ise mühendislik fakültelerine alt yapısı hazır öğrenci göndermektir. Bu bağlamda Anadolu Teknik Liselerin sayısı giderek artmaktadır. 

Meslek liselerinin eğitim programlarına bakıldığında turizm, ticaret, sanayi ve sağlık sektörüne de önemli katkıları bulunuyor. Dolayısıyla meslek liselerinde sektörün ihtiyaçları doğrultusunda sürekli yeni alanlar açılıyor. Meslek liselerinin öneminin giderek artmasıyla ilgili liselere fen liseleri düzeyinde eğitim programları uygulanması planlanıyor. Bu çerçevede Türkiye genelinde 449 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde 19 bin 140 kontenjan belirlendi. Bu liselerin 26’sı özel program ve proje uygulayan okul olurken bu liselerde öğrenciler 48 farklı alanda eğitim alma imkânına da sahip oluyor. 

Sonuç olarak 449 liseden birine yerleşen öğrencilere dört yıl boyunca Fen Liselerinde olduğu gibi üniversite sınavlarına hazırlık amacıyla Dil ve Anlatım, Türk Dili ve Edebiyatı, Matematik, Biyoloji, Kimya ve Fizik ağırlıklı dersler verilebilecek. Böylece üniversite sınavlarında mühendislik fakültelerine yerleşme şansı da artacak. 

KAYNAKÇA
http://www.milliyet.com.tr/meslek-liseli-muhendisler-geliyor-egitim-2649882/(e.t.Nisan 2018)

Eğitim Uzmanı Dr. Ahmet ALKAYIŞ