Üsküdar Üniversitesi
Üsküdar Üniversitesi

MEB’DEN UZAKTAN EĞİTİMLE ULUSLARARASI SERTİFİKA MÜJDESİ!

MEB’DEN UZAKTAN EĞİTİMLE ULUSLARARASI SERTİFİKA MÜJDESİ!

Milli Eğitim Bakanlığı öğrencilere uzaktan eğitim ile yapay zekâdan, dijital güvenliğe bilişim alanlarında kod yazmaya birçok ders olanağı sunuyor. Öğrenciler aldıkları eğitim sonrası Uluslararası Bilişim Teknolojileri sertifikalarını almaya hak kazanacak.

Öğrenciler birçok alanda uluslararası sertifika alabilecek

 

Koronavirüs tedbirleri kapsamında ilkokul – ortaokul ve liselerde eğitime ara verildiğini söyleyen Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bu süreçte öğrencilerin evde geçirdikleri zamanı verimli kullanabilmesi için öğrencilere, uzaktan eğitim aracılığıyla uluslararası sertifikalara sahip olma imkânı sunulduğunu ifade etti.

 

Bakan Selçuk, öğretmenler için açılan 17 uluslararası akredite yazılım sertifika programının lise öğrencilerinin erişimine de açılacağını ilan etti. Selçuk, öğrencilerin açılacak uluslararası sertifikalı programlarına, Bakanlık tarafından paylaşılacak linkler üzerinden online başvuru yapılabileceğini belirtti.  

 

Öğrencilerin alabileceği uluslararası sertifikalı programları;

 

1- Python Eğitimi: Milli Eğitim Bakanlığı ile Cisco iş birliğinde gerçekleştirilen öğretmen eğitimleri sonucunda eğitici sertifikası alan öğretmenler tarafından verilecek eğitim ile öğrencilerin yapay zeka, gömülü sistemler, robotik, big data gibi birçok dalda uygulama geliştirme becerilerinin artırılması hedefleniyor.

 

2- Google Dijital Atölye: Google iş birliğiyle yürütülen programla lise öğrencilerinin Google Dijital Atölye'de yer alan uluslararası sertifikalı dijital pazarlama/girişimcilik eğitimi başta olmak üzere dijital güvenlik, kodlama ve makine öğrenimine yönelik eğitim programları ile dijital becerilerinin artırılması amaçlanıyor.

 

3- Herkes Kod Yazabilir Swift Playgrounds: Apple iş birliğiyle yürütülen programla 8 yaş üstü çocukların bilgi ve becerilerinin artırılması planlanıyor. Bu eğitim ile çocukların kod yazma, algoritma üretebilme ve farklı problemleri çözebilme becerilerinin geliştirilmesi planlanıyor.

 

4- Herkes Yenilikçi İşler Yapabilir: Apple iş birliğiyle yürütülen programla öğrencilerin çizim, müzik, video ve fotoğraf aracılığıyla kendilerini ifade etme becerilerinin artırılması amaçlanıyor.

 

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk’un uluslararası sertifikalı programları ile ilgili açıklamalarına linkten ulaşabilirsiniz: https://www.meb.gov.tr/ogrenciler-uluslararasi-bilisim-teknolojileri-sertifikalarina-uzaktan-egitimle-sahip-olabilecek/haber/20695/tr