Üsküdar Üniversitesi
Üsküdar Üniversitesi

KORONAVİRÜS SALGININDA KRİZİ FIRSATA ÇEVİRİN!

KORONAVİRÜS SALGININDA KRİZİ FIRSATA ÇEVİRİN!

Hayat akışında son hızla seyrederken bir anda zaman çok farklı akmaya başladı…

Hepimizin hayat planlarını yeniden düzenlediği günlerden geçiyoruz.

Moral bozmak yok, hayallerimizden vazgeçmek de.

Sınav tarihlerinin değişikliği ile ilgili resmi bir açıklama yok. Bu nedenle sınavlar 20-21 Haziran 2020 tarihlerinde yapılacak şekilde çalışmaya devam.

Bir de şuradan bakmak gerekir. Bahar ayları gelmeye başladığında en büyük sıkıntımız güzel havalarda evde kalarak ders çalışmak olurdu. Şu anda tüm sınava hazırlanan arkadaşlarınız evde, aklımız arkadaşlarımızda kalmayacak.

Kendimizin, ailemizin, yakınlarımızın sağlığını korumak adına evde olduğumuz bu dönemlerde uzmanların söylediklerine uyarak atlatacağız bu günleri.

Bazı zamanlarda krizi fırsata çevirmek gerekir. Ertelediklerinizi düşünün, zaman bulamadığınız için yapamadıklarınızı ya da birkaç hafta sonraya bıraktıklarınızı…

Fiziksel sağlığınızın yanı sıra psikolojik olarak da sağlığınızı korumak adına kaygınızı arttırmamak için sosyal medyadan uzak durmaya çalışın ya da orada geçirdiğiniz zamanları kısıtlamak gerekiyor. Sosyal medya okuryazarlığını önemsemeli bilinçli kullanıcı olmalı.

Yaşam alanlarınızı sık sık havalandırmayı unutmayın. Açık hava yürüyüşleri yapın.

Bir günü sizin için en uygun saatlere bölerek kendinize bir çalışma programı planlayın.

Eksik olduğunuz konuları çıkararak başlayabilirsiniz. Öncelikli olarak bu konuları tamamlayın ve konu çalışmanızdan sonra pekiştirmek için soru çözümleri yapın.

Tamamladığınız konuları unutmamak için bol bol soru çözümleri yapın.

Deneme sınavları çözerek sınav davranışlarınızı geliştirebilirsiniz.

Deneme sınavlarından ve soru çözümlerinden sonra mutlaka yanlış yaptığınız soruları detaylı bir şekilde gözden geçirin. Dikkat eksikliğinden kaynaklanan yanlışlarınız varsa o konuyla ilgili soru çözümleri yapın. Bilgi eksikliğinden kaynaklanan yanlışlarınız varsa o konulara tekrar dönerek bilgi eksiklerinizi tamamlayın.

Bu süreçte bol bol kitap okumayı da ihmal etmeyin. Soru tiplerinde görüyoruz ki okuma ve okuduğunu anlama soruyu doğru yapabilmek için çok önemli.

Rehavete kapılmak yok! Panik yapmak yok!

Sağlıklı ve hedeflerinize ulaştığınız günlerde görüşmek üzere…