Geleceğin meslekleri neler?

Geleceğin meslekleri neler?

Geleceğin meslekleri neler?

Tercih dönemlerinde aday öğrencilerin en çok sordukları soru Gelecekte hangi meslekler geçerli olacaktır?  Belki bugün önümüzdeki 5-10 yılın geçerli olacak mesleklerini sayabiliriz peki 10 yıl sonrası? ABD çalışma bakanlığının bir araştırması "şu an lisede okuyan öğrenciler üniversiteden mezun olduğunda %65'i şu an olmayan yeni bir mesleği yapacak" diyor.

Günümüzde, Sağlık alanları üniversite adayları arasında en çok tercih edilen bölümler arasında. İş bulma imkanlarının artması ve sürekli gelişen teknoloji ile birlikte yazılım ve genetik alanındaki meslekler de popüler alanlar arasında yerini almaya başladı.

Teknolojinin hızlı gelişimi karşısında oluşan değişimleri yakalayabilecek bilgi ve becerilerle donanmış, kendini sosyal yönünü de içine katarak çok yönlü olarak yetiştirmiş kişiler daha başarılı olarak kariyerlerine devam edecekler. Gelecekte uzun soluklu ve sabit işler yerine sürekli değişim gösterecek beceriler ön plana çıkacak. Bu durumda da öğrencilerin üniversiteye başladıkları andan itibaren kendilerini çok yönlü olarak geliştirmeleri kaçınılmaz olacak. Bu nedenden dolayı gençlerin ezberleyen, geçer notla yetinen, günü kurtaran olmaktan çıkarak spor, el sanatları, güzel konuşma vb. yeteneklerini geliştiren; başkaları ile iletişim kurabilen; işbirliği yapabilme becerisi gelişmiş; değişik insanlarla değişik koşullarda çalışabilen; belirsizliğe dayanabilen; yaratıcı; yabancı dil bilen kişiler olarak kendilerini yetiştirmeleri ön plana çıkmaktadır.

Geleceğin mesleklerini seçmekten daha çok kendini geleceğe donanımlı olarak hazırlayan kişiler daha başarılı olacaklardır.

Uzm.Psk.Dan.Ece Tözeniş