Felsefe Bölümü Avantajları

Felsefe Bölümü Avantajları

Felsefe Bölümü Avantajları

Bazı üniversite bölümleri, öğrenim süreci ve sonrasında yarattığı fark ve etkiler açısından diğer bölümlerden ayrılır. Felsefe bölümü de bu bölümlerin başında gelmektedir.

Felsefe bölümü avantajları açısından insanın hayat yolculuğunu bambaşka pencerelerden görmesini sağlayacak eğitim sunmaktadır. Felsefe bölümünde okumak da mezun olduktan sonra hayatın içinde farklı meslekler yapmak da hem keyifli hem de niteliklidir. Felsefe bölümünde okumak büyük bir özgüveni de beraberinde getirecektir. Bu açıdan bakıldığında mezunların kendi işlerini kurması da mümkündür. Felsefe bölümü mezunları donanımlı olduklarından birçok iş alanında rahatlıkla çalışabilirler.

Felsefe Bölümünde Hangi Dersler Görülür

Felsefe bölümünde; çağdaş felsefe akımları, siyaset felsefesi, felsefi danışmanlık, teknoloji felsefesi, fizik felsefesi, eleştirel düşünce, bilim felsefesi, varlık felsefesi gibi oldukça farklı ve keyifli dersler görülür. Felsefe bölümü avantajları arasında bu bölümde okurken yandal yapma şansının kolay olması da yer alır.

Felsefe bölümünde okurken; felsefe çocuk gelişimi yandal, felsefe psikoloji yandal, felsefe sosyoloji yandal, felsefe siyaset yandal, felsefe iletişim yandal, felsefe sosyal hizmetler yandal yapma şansı bulunmaktadır.

Felsefe bölümünde görülen dersler arasında öğrencilerin büyük keyifle katılacağı seçmeli dersler de vardır. Felsefe bölümünün önemli avantajlarından bir tanesi, öğrencilerin severek eğitimlerini tamamlayabilecekleri ders atmosferlerinin yaşanmasıdır.

Felsefe Bölümü Mezunlarının Yapabileceği İşler

Felsefe bölümü oldukça geniş bir alanda iş imkânı sunar. Felsefe bölümü mezunları pedagojik formasyonla felsefe grubu öğretmenliği yapabilirler. Yazılı ve görsel basında editör, yönetici, yazar, yapımcı olarak çalışabilirler. Kamu ve özel sektörde, STK’ lar da yönetici olarak çalışabilirler. Kendi düşünce ve araştırmalarını geliştirebilir, akademik kariyer yapabilirler.

Felsefe bölümü mezunları eğitim-danışmanlık şirketlerinde danışman olarak da çalışabilirler. Mezunlar, yöneldikleri alanda farklı işler de yapabilirler. Sanat felsefesi ya da tarih felsefesi alanında kendini geliştiren mezunlar bu alanlarda farklı işlerde çalışabilirler.