Üsküdar Üniversitesi
Üsküdar Üniversitesi

Adaylar, Aralık - Ocak aylarını nasıl değerlendirilmeli?

Adaylar, Aralık - Ocak aylarını nasıl değerlendirilmeli?

Sınava kalan gün sayısını hesaplamayı bırakarak az sonra bahsedeceğimiz süreci yerine getirmen YKS hazırlık sürecini daha sağlıklı geçirmeni sağlayacaktır. İçinde bulunduğumuz Aralık ve Ocak ayları için TYT konularını tekrar gözden geçirerek, zorlandığın ve netlerinin düşük olduğu konuları hızlı bir şekilde tespit etmen ve hızlıca konulardaki eksiklerini gidermen süreci daha sağlıklı ilerletmen anlamına gelmektedir. Yine bahsettiğimiz aylarda artık AYT konularına ufaktan başlamış olman süreç yönetimi için önemlidir.

Sınav stratejini netleştir,

Şimdiye kadar girmiş olduğun denemelerde en başarılı olduğun strateji sınav performansına olumlu yansıyacaktır. “Türkçeden mi başlayacağım, matematikten mi başlayacağım, ikinci olarak hangi testi çözeceğim?” gibi soruların cevabını oluşturmuş olman gerekir. Unutma! Belirleyeceğin en başarılı strateji aynı zamanda sınavda kullanacağın strateji olacaktır.

Zamanı doğru kullanmayı öğren,

Sınav stratejinizi belirlemeniz zaman yönetiminizi de belirleyecektir. Hangi testi kaç dakikada bitirebildiğini mutlaka ölçümle. Deneme sınavları bu durum için en önemli araçtır.

Hedefini belirle,

Bir meslek hedefi hala belirlememiş olabilirsin bu anlaşılabilir durumdur. Bunun için birçok yerden ulaşabileceğin meslek envanterleri imdadına yetişebilir. Bu envanterlerle beraber hangi mesleği seçmen gerektiğini belirleyebilirsin. Belirleyeceğin bir ya da birçok meslekler için minimum başarı sıralamalarına bakarak olman gereken yeri belirleyebilirsin. Net hesaplamanı hedeflediğin başarı sıralamasına göre belirleyerek çalışmalarını bu doğrultuda yapabilirsin.

Unutma ki, bahsettiğimiz süreç genel bir stratejiden ibaret, kendini bizden çok daha iyi tanıyorsun. 10 yıl sonra kendini nerede hayal ediyorsan orada olman dileğiyle. Hayal kurmaktan ve bu hayal için çalışmaktan asla vazgeçme.