Üsküdar Üniversitesi
Üsküdar Üniversitesi

Üniversiteler Ne Zaman Açılacak?

Üniversiteler Ne Zaman Açılacak?

Koronavirüs tedbirleri kapsamında Türkiye’de eğitim alanında birçok önlem alındı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın yüz yüze eğitime ara verip uzaktan eğitime geçmesi ardından benzer bir karar üniversiteler içinde verildi. Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, 2019-2020 eğitim ve öğretim yılı bahar dönemi için üniversitelerin yüz yüze eğitim yerine uzaktan eğitim yapacağını duyurdu.

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı ardından 15 Hazirandan 2020‘den itibaren üniversitelerin akademik takvime dönebileceği kararının alınması ile gözler üniversitelere çevrildi. Birçok üniversite öğrencisi Üniversiteler ne zaman açılacak? Yazın eğitim devam edecek mi? Sınavlar online mı yapılacak? …vs. sorularının yanıtını merak ediyor. Konu ile ilgili YÖK, web sitesi üzerinden duyuru yayınladı.

Üniversiteler 15 Haziran’da açılacak mı?

23 Mart tarihinden itibaren uzaktan eğitim alan üniversite öğrencileri için okulların açılacağı tarih belli oldu. Kabine Toplantısı‘nda 15 Hazirandan 2020‘den itibaren üniversitelerimizin akademik takvime dönebileceği kararı alındı. Kararın ardından YÖK açıklama yaptı. YÖK, “Devletin ilgili kurumları tarafından 1 Haziran 2020'den itibaren 14 gün boyunca Kovid-19 salgınının kontrol altına alındığının ve kesin düşüşe geçtiğinin beyan edilmesi koşuluyla, 15 Haziran 2020 tarihinden sonra üniversitelerimizde de normale dönüşün ilk aşaması bu şekilde tedrici olarak başlayacaktır” dedi.

Akademik takvimi senato belirleyecek!

YÖK, üniversitelerimizin akademik takvimlerine ilişkin katı kurallarla tayin edilmiş başlangıç ve bitiş tarihleri bulunmadığını belirterek akademik takvimin belli bir çerçevede üniversitenin kendi yetkili kurulları tarafından belirlenebileceğini belirtti.

YÖK, “Akademik takvim belli bir çerçevede üniversitenin kendi yetkili kurulları tarafından belirlenmektedir. Üniversitelerimizde akademik takvimler bu tarihten sonra belirlenebilir ve bahar döneminde uzaktan öğretimle verilemeyen özellikle uygulama derslerine ilişkin süreçler; kademeli ve koruyucu önlemler alınarak, makul düzeyde öğrenci sayısı ile 15 Haziran 2020 tarihinden itibaren yukarıda geçen önkoşulun gerçekleşmiş olması şartıyla kurgulanabilir. Üniversitelerimizin senatoları “kendi koşullarını dikkate alarak” kendilerine en uygun takvimi belirleyebilecektir” dedi.

YÖK’ün resmi web sitesinde yayınlanan açıklamanın tamamına linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.yok.gov.tr/Sayfalar/Haberler/2020/akademik-takvime-donulmesine-iliskin-aciklama.aspx