Üsküdar Üniversitesi
Üsküdar Üniversitesi

TIP SON SINIF ÖĞRENCİLERİNE UYGULAMA KOLAYLIĞI…

TIP SON SINIF ÖĞRENCİLERİNE UYGULAMA KOLAYLIĞI…

Yükseköğretim Kurumu (YÖK) Koronavirüs salgını nedeniyle uygulama eğitimlerini gerçekleştiremeyen Tıp Fakültesi son sınıf öğrencileri ile ilgili karar aldı. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Twitter hesabı üzerinden konu ile ilgili açıklama yaptı.

YÖK Başkanı Yekta Saraç, konuyla ilgili Twitter hesabından, "Tıp Fakültesi son sınıfı öğrencilerimizin (intörnler) uygulama eğitimlerinin yaz aylarına kalmasının, küresel salgın nedeniyle mezuniyetlerini olumsuz yönde etkileyebileceği düşüncesinden hareketle yeni bir karar alarak üniversitelerimize bildirdik. İntörnler için "farklı ve kolaylaştırıcı" seçenekler sunduğumuz, sadece bu yıl bahar dönemi için geçerli olacak olan kararımızın hayırlı olmasını dileriz.” Dedi.

Tıp Fakültesi öğrencilerine uygulama eğitimlerinde kolaylık sağlanacak

YÖK’ün üniversitelere bildirdiği kararda tıp fakültesi son sınıf öğrencileri, istekleri doğrultusunda eğitimlerine kendi üniversite hastanelerinde devam edebilecekler. Öğrenciler, bulundukları şehirlerdeki bir başka üniversitenin hastanesinde veya Sağlık Bakanlığı taşra teşkilatlarında, ilgili birimlerin oluruna dayalı olarak aile hekimliği, halk sağlığı merkezleri gibi birimlerde yaptıkları saha uygulamaları, intörnlük uygulamalarının kalan kısmına sayılabileceği belirtildi.

İntörnler, ayrıca uygulama eğitimlerinin kalan sürelerini, dijital imkânlarla uzaktan öğretim yoluyla ders, ödev, proje, vaka analizi gibi faaliyetlerle tamamlayabilecek. Üniversiteler, bütün bu imkânlardan yararlanarak öğrencilerin, içinde yaşanılan süreçte ellerinde olmayan nedenlerle başarısızlık dışında sene kaybına uğramaması için gerekli tedbirleri alacak.