Üsküdar Üniversitesi
Üsküdar Üniversitesi

ÖSYM Başkanı Sınav Tedbirlerini Açıkladı!

ÖSYM Başkanı Sınav Tedbirlerini Açıkladı!

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Yükseköğretim Kurumları Sınavı ve Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavının koronavirüs tedbirleri kapsamında nasıl yapılacağı ile ilgili sosyal medya hesabı üzerinden açıklamalarda bulundu.

2020 YKS tarihi belli oldu!

Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısı ardından aday öğrencilerin merakla beklediği Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın ne zaman yapılacağına ilişkin açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, YKS’nin yeni tarihini açıkladı. Buna göre; daha önce 20-21 Haziran’dan 25-26 Temmuz’a ertelenen Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yeniden hazirana çekilerek 27-28 Haziran tarihlerinde yapılmasına karar verildi.

Yeni sınav takviminin belirlenmesi ardından ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün de YKS ve Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı (2020-MSÜ) hakkında önemli paylaşımlarda bulundu. Aygün, Twitter'dan koronavirüs önlemleri kapsamında sınavlarda uygulanacak kararlara ilişkin açıklama yaptı.

Maske ve dezenfektan ile sınav yapılacak!

Prof. Dr. Halis Aygün, 27-28 Haziran'da 3 oturum olarak uygulanacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2020-YKS) ve 14 Haziran'daki Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı (2020-MSÜ) için gerekli tüm önlemleri aldıklarını bildirdi.

Aygün, "YKS'nin her oturumunda ve MSÜ'de adaylarımıza sınav binası girişlerinde görevlilerimiz tarafından maske ve dezenfektan dağıtılacak. İsteyen adaylar kendileri de dezenfektan ve/veya kolonyayı yanlarında getirebilecekler. Sınav görevlilerimize de maske ve dezenfektan dağıtılacak. Okul bahçelerindeki yığılmayı önlemek ve sosyal mesafeyi korumak için, adaylar ve sınav görevlileri dışında kimse okul bahçelerine alınmayacak. Adaylar sınav binalarına girerken, sosyal mesafenin korunması için sınav görevlileri tarafından yönlendirilecek. Sınav salonlarında oturma düzenleri sosyal mesafe mümkün olduğunca gözetilerek oluşturulacak. Yeni sınav uygulama süreçleriyle ilgili olarak sınav görevlilerimize gerekli bilgilendirmeler yapılacak" dedi.