Adres: Bilkent Üniversitesi 06800 Bilkent/Ankara
Telefon: 0 312 290 4000

İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi ya da bilinen adıyla Bilkent Üniversitesi Çankaya, Ankara'da bulunan Türkiye'nin ilk vakıf üniversitesidir. Üniversite; akademisyen ve ilk YÖK başkanı olan Profesör Doktor İhsan Doğramacı tarafından, İhsan Doğramacı Eğitim Vakfı, İhsan Doğramacı Sağlık Vakfı ve İhsan Doğramacı Bilim ve Araştırma Vakfı kararlarıyla 20 Ekim 1984?te kurulmuştur. Bilkent Üniversitesi, kuruluş amacını eğitim kalitesi, bilimsel araştırma ve yayınları ile kültür ve sanat faaliyetleri açısından dünyanın önde gelen üniversiteleri arasında yer almak olarak açıklamıştır. Bu amaç doğrultusunda üniversiteye "Bilim Kenti"nin kısaltılmışı olan Bilkent adı verilmiştir.

Üniversitenin kampüsu, Hacettepe Üniversitesi'nin Beytepe kampüsu ile Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nin Ankara yerleşkesinin arasında bulunmaktadır. Ankara-Eskişehir yolunun 12. kilometresinde bulunan üniversite yerleşkesinde Merkez, Doğu ve Orta olmak üzere 3 kampüs bulunmaktadır. Yerleşke 5.000 dönümlük arazi üzerinde bulunmaktadır.

Yakın bir tarihte kurulmasına rağmen Bilkent Üniversitesi, profesyonel anlamda önemli atılımlar yapmıştır. Bunun önemli göstergelerinden biri de üniversitenin; Türkiye'de öğretim üyesi başına düşen makale sayısı sıralamasında ön sıralarda yer almasıdır. Yine üniversite THES - QS Dünya Üniversiteler Sıralaması araştırmasına göre 2009 yılına göre Dünyanın en iyi 360., Avrupa'nın en iyi 163. üniversitesi seçilmiştir.

Eğitim Fakültesi
Fen Fakültesi
Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık Fakültesi
Hukuk Fakültesi
İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi
İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi
İşletme Fakültesi
Mühendislik Fakültesi
Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu
Uygulamalı Yabancı Diller Yüksekokulu